Nadchodzi Mróz

W Centrum Kultury Zamek w Lesnicy trwa wystawa prac Daniela Mroza, świetnego polskiego grafika i rysownika, długoletniego ilustratora tygodnika „Przekrój”.

 

Był wymieniany we wszystkich światowych almanachach grafików. Stworzył swój własny, niepowtarzalny styl. W latach 1951-1978 był stałym ilustratorem „Przekroju”, w którym nie tylko zamieszczał swe rysunki, ale tworzył też charakterystyczną szatę graficzną pisma. Ilustrował też książki, tworzył scenografie teatralne.

Fascynacja „automobilami” i „aeroplanami”, starymi rycinami, miłość do wszelkich stworzeń, którą umacniała jeszcze żona, przewijają się w całej twórczości Mroza, tworząc bardzo osobisty, groteskowy, ale złagodzony nieco smutnym poczuciem humoru, świat uczłowieczonych machin i ludzkich w wyrazie zwierząt.

Na wystawie znalazło się ponad 150 oryginalnych prac artysty — rysunków i kolaży. Są to ilustracje do książek: Jerzego Harasymowicza, Juliusza Kaden-Bandrowskiego, Franza Kafki, Ludwika Jerzego Kerna, Stanisława Jerzego Leca, Juliusza Verne’a i in., a także rysunki zamieszczane w tygodniku „Przekrój”. W 10 rocznicę śmierci Stanisława Lema nie mogło też zabraknąć ilustracji Mroza do „Cyberiady” i „Bajek robotów”, które zresztą były bardzo cenione przez pisarza i do dziś wciąż publikowane są w wielu krajach świata.

Wystawa potrwa do 8 stycznia.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*