W Hydrofornii

Spotkanie z wicemarszałkiem Radosławem Mołoniem w SMLW Kozanów IV

Spotkanie w Hydroforni
fot. j.kaliszuk

10 kwietnia w klubie przy Modrej 34a na uroczystości  z okazji 55 Światowego Dnia Inwalidów spotkali  się członkowie tutejszego koła nr 7 Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz zaproszeni goście – przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i spółdzielni.

Pokaz dokumentu  z cyklu "mój pierwszy dzień"
fot.j.kaliszuk

Światowy Dzień Inwalidów jest prawdopodobnie najstarszym świętem poświęconym osobom poszkodowanym w wyniku wypadków przy pracy. Zainicjowała je katastrofa górnicza, do jakiej doszło 8 sierpnia 1956 roku w Belgii, w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier  w Marcinelle, w wyniku której poniosło śmierć 262 górników z 12 krajów, a część doznała poważnych obrażeń. Polski Związek Emerytów i Rencistów od ponad 50 lat organizuje obchody, w myśl postanowienia Międzynarodowej Organizacji pracy – zawsze na wiosnę.

W spotkaniu na Kozanowie wzięli udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego – wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń oraz zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Agnieszka Miza, a także przewodnicząca Okręgu PZERiI Michalina Witczak, prezes SMLW „Kozanów IV” Ryszard Kucharski i przewodniczący Zarządu Osiedla Pilczyce-Koznów-Popowice Płn. Stanisław Zatoń.

Uroczystość uświetnił występ działającego przy spółdzielni chóru Dumka oraz projekcja filmu dokumentalnego z cyklu „Mój pierwszy dzień” w reżyserii Wojciecha  Świętnickiego  (reżyser również pojawił się na spotkaniu) – ukazujących losy ludzi, którzy przyjechali na Dolny Śląsk tuż po zakończeniu II wojny światowej i którzy chętnie dzielą się swoimi wspomnieniami z tych pierwszych nie najłatwiejszych dni. Cykl dokumentów realizowany jest od kilku lat i finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

 

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*