Wrocław na plakacie

mat. org.
mat. org.

„Kultura Wrocławia na plakacie 1945-2016” to tytuł najnowszej wystawy, którą oglądać możemy w Pałacu Królewskim.

 

Polska Szkoła  Plakatu – zjawisko wyjątkowe nawet na tle innych europejskich krajów – do dziś inspiruje współczesnych ilustratorów. Jej rozkwit przypadł na lata pięćdziesiąte, by ostatecznie utrwalić się w końcu lat siedemdziesiątych. Plakaty ówczesne charakteryzowało precyzyjne, wręcz akademickie wykonanie, swobodne operowanie kolorem i dbałość o układ kompozycji.

Wrocław też ma swój udział w tej karcie historii.  Lokalni twórcy: Tadeusz Ciałowicz, Jan Jaromir Aleksiun, Jerzy Czerniawski, Eugeniusz Get-Stankiewicz i in. projektowali afisze teatralne i operowe, plakaty do wystaw muzealnych, oprawę graficzną miejskich uroczystości i najważniejszych wrocławskich festiwali. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują plakaty zapowiadające kolejne edycje przeglądów muzycznych: Jazz nad Odrą oraz Wratislavia Cantans.

W sumie na wystawie wyeksponowano 100 plakatów, duża część z nich powstała właśnie w latach rozkwitu Polskiej Szkoły Plakatu. Wiele z nich to pojedyncze zachowane egzemplarze. Wystawa potrwa do 26 lutego 2017.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*