Zadbaj o pamięć

fot. Angel Care
fot. Angel Care

Bezpłatne badania pamięci dla seniorów, konsultacje ze specjalistami, poradnictwo i doradztwo oraz program szkoleń dla rodzin osób dotkniętych demencją – wszystko to oferuje Klinika Pamięci, która właśnie zainaugurowała swą działalność we Wrocławiu.

 

Klinika Pamięci to inicjatywa Fundacji Angel Care. Jej celem jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym etapie, a także edukacja w zakresie profilaktyki tych schorzeń.

– Działamy we współpracy z miastem i na rzecz miasta. Zależy nam na uświadomieniu seniorom i ich bliskim, jak ważna jest prawidłowa interpretacja pierwszych niepokojących objawów – podkreśla prof. Shlomo Noy, współzałożyciel Angel Care, wybitny specjalista w zakresie geriatrii. – Równie istotna jest profilaktyka: aktywność fizyczna i intelektualna, odpowiednia dieta, odstawienie używek i kontrola ciśnienia znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób demencyjnych.

Do Kliniki Pamięci zgłaszać się mogą wszyscy wrocławianie, ale inicjatywa kierowana jest głównie do osób powyżej 65 roku życia.

Badania prowadzone są dwuetapowo. Pierwszy to spotkanie z psychologiem i wypełnienie testów pozwalających ocenić sprawność funkcji poznawczych, jak choćby orientację w czasie i przestrzeni, liczenie, zapamiętywanie, rozumienie czy koncentrację uwagi. Jeśli wykażą coś niepokojącego, konieczne będą indywidualne konsultacje ze specjalistą.

– W trakcie konsultacji ustalimy zalecenia oraz, w razie potrzeby, terapię odpowiednio do poziomu zaburzeń – mówi dr Patryk Piotrowski, neuropsychiatra z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, który będzie prowadził konsultacje w Klinice Pamięci.

Bliscy osób starszych również mogą tu liczyć na pomoc i doradztwo.

– W przypadku demencji największym problemem jest fakt, że odbiera ona choremu tożsamość. Opieka nad osobami chorymi to ciężka praca fizyczna i psychiczna. Bliscy będą mogli skorzystać z doświadczeń naszego personelu oraz zespołu specjalistów – mówi prof. Noy.

Oprócz diagnostyki Klinika Pamięci zapewnia także porady dotyczące najlepszej dla seniorów diety czy różnego rodzaju form aktywności fizycznej oraz gimnastyki umysłu. Program takich zajęć organizuje Klub Seniora, który również działa przy Fundacji (należy do niego już blisko 200 osób). Oferuje m.in. zajęcia sportowe, trening mózgu, warsztaty rozwojowe, scrabble, szachy czy brydża. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Bezpłatne są również badania i konsultacje ze specjalistami. Na testy przesiewowe można się zapisać od poniedziałku do piątku w recepcji wrocławskiego centrum seniora Angel Care przy ul. Dyrekcyjnej 5-7 lub telefonicznie 71 306 90 30.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*